O MEDENINI

Medenina je zlitina cinka in bakra, je kovina, ki oksidira. V normalnih pogojih bo s časoma dobila rjavkasto barvo (patino), ki doda nakitu dodaten šarm in starinski pridih.

Za vse tiste, ki vam je bolj všeč sijoča zlata medenina, jo lahko po potrebi očistite sami z sestavinami, ki jih imate doma.

Veliko punc me vpraša če medenino lahko zmočijo. Samo medenino lahko zmočimo, saj jo z milnico lahko tudi očistimo patine. Zato lahko prstane nosimo tudi kadar si umivamo roke ali umivamo posodo. Nakit, ki je občutljiv na milnico je ponavadi pozlačen ali posrebren, saj s kemikalijami lahko zbrišemo tanko plast pozlate ali posrebritve. Zato tudi pri Petjana nakitu pazimo da s čistili ne čistimo pozlačenih delov nakita, to so verižice in kljukice za ušesa. Prav tako pazimo da ne pridejo v stik s parfumi, pudri, kremami in raznimi spreji. Te dele enostavno samo rahlo obrišemo z vlažno in nato suho krpo.

NAČINI ČIŠČENJA MEDENINE:

1. Z zobno pasto. Nekaj zobne paste stisnete na nakit in med prsti zdrgnete medenino. Lahko si pomagate tudi s krtačko, vendar pazite da je krtačka mehka oziroma začnite previdno in postopno, saj ščetine lahko pustijo raze na medenini. Ploščate uhane in obeske raje podrgnite kar z prsti, da se izognete prskam. Bolj učinkovite so običajne zobne paste, ki vsebujejo tudi fluor, prav tako pa medenino očistijo tudi naravne zobne paste, saj imajo vse zobne paste v sebi rahel abraziv, ki spolira in očisti kovino. Nakit nato temeljito speremo in posušimo.

2. Sama prstane nosim tudi ko pomivam posodo ali perem lase, tako se prstani s šamponom ali detergentom očistijo kar sami.

3. Medenino namažete z ketchup-om, pustimo da deluje 5 min in nakit nato temeljito speremo in posušimo.

Medenina zaradi vsebnosti bakra lahko na koži pušča zelen madež, predvsem ko se potimo. Oziroma na oksidacijo medenine zelo vpliva ph naše kože. Glede na zelo različne izkušnje, ki mi jih povejo stranke očitno to drži. Madeži na koži pa se največkrat pojavijo pri nošnji prstanov, ki imajo največ stika z kožo. Sama nosim medeninaste prstane cel dan, celo leto (razen poleti), brez da bi imela na koži madež. Opravljam vsa gospodinjska dela, si umivam roke in perem lase. Poleti pa je veliko odvisno od tega, koliko se potimo in ker se sama zelo potim v roke, se poleti na prstih pokaže tudi zelen madež. Vendar sem opazila da se intenzivnost madeža razlikuje iz leta v leto, kar potrjuje da na oksidacijo medenine vpliva ph kože.

Sprva si zaradi morebitnih madežev nisem upala izdelovati prstanov,  ko pa sem jih le nekaj ponudila, sem bila presenečena nad zanimanjem nad njimi. Trenutno je v ponudbi sedem različnih prstanov.

Za vse tiste, ki vas morebitni madeži na koži motijo, sem uporabila nekaj rešitev, ki zmanjšujejo možnost pojava madežev:

-          Vsi uhani imajo kljukice za ušesa narejene iz pozlačene medenine, ki ščiti pred oksidacijo.

-          Ogrlice z medeninastimi obeski, so narejene iz pozlačene medeninaste verižice ali pa so iz vrvice.

-          Prstani so tanki, imajo manjšo površino, ki se stika s kožo, kar zmanjšuje nastajanje madežev.

Nakit je BREZ niklja.